Invigo
Invigo

Invigo dla Gazety - Rodzinie łatwiej o kredyt niż singlowi?

25-10-2011
Invigo dla Gazety - Rodzinie łatwiej o kredyt niż singlowi?

Na łamach Gazety Wyborczej Maciej Bednarek analizuje, jak banki oceniają zdolnośc kredytową, czy inaczej podchodzą do singli, a inaczej do rodzin. Eksperci Invigo przygotowali specjalne wyliczenia oraz komentarz na ten temat.

Na prośbę „Gazety“ policzyliśmy, kto - singiel czy trzyosobowa rodzina - ma szansę dostać większy kredyt mieszkaniowy. Przyjęliśmy, że aktualnie singiel i małżeństwo z dzieckiem mieszkają w wynajmowanym mieszkaniu. Oprócz czynszu i opłat eksploatacyjnych - razem 500 zł - nie mają innych zobowiązań, np. limitów na kartach kredytowych czy kontach osobistych (takie limity banki biorą pod uwagę). Ale trzeba za coś przeżyć, dlatego banki uwzględnią dodatkowo po 300 zł miesięcznie na osobę. W wyliczeniu dostępnej kwoty kredytu nie bierze się natomiast pod uwagę opłaty za wynajem mieszkania. Dlaczego? Jest to opłata, która po zakupie mieszkania na kredyt zniknie z listy wydatków domowego budżetu. Chyba że ktoś chce spłacać kredyt i nadal wynajmować mieszkanie, co wydaje się jednak absurdalne. Przyjęliśmy, że każdy dorosły zarabia średnią krajową. Według danych GUS średnie wynagrodzenie to prawie 3,6 tys. zł, czyli na rękę ok. 2,5 tys. zł. Taką kwotą dysponuje więc singiel, a trzyosobowa rodzina ma do dyspozycji 5 tys. zł.

 

Singiel dostanie maksymalnie 164 tys. zł. Licząc 7 tys. zł za m kw., starczy mu na 23-metrowe mieszkanie. Zdolność kredytowa rodziny, mimo że na jej utrzymaniu jest jedna niepracująca osoba, będzie prawie trzy razy większa. Z naszych obliczeń wynika, że banki mogłyby pożyczyć rodzinie aż 458 tys. zł, czyli stać by ją było na zakup 65-metrowego lokum (przy cenie 7 tys. zł za m kw.).

 

Zapraszamy do lektury całego artykułu Macieja Bednarka w Gazecie Wyborczej, wystarczy kliknąc na obrazek poniżej:

 

24.10-gazeta-wyborcza-na-bloga

 

Jesteś singlem, chcesz kupić mieszkanie? Spradź, ile przy Twoich zarobkach pożyczą Ci banki, skorzystaj z kalkulatora kredytowego Invigo .

Invigo
Invigo

Weź kredyt hipoteczny z Invigo

Policz zdolność kredytową Policz ratę kredytu hipotecznego Porównaj kredyty hipoteczne Kredyt hipoteczny z Invigo
Policz zdolność kredytową
Policz ratę kredytu
Porównaj oferty i wybierz bank
Zajmiemy się resztą aż do wypłaty kredytu
Invigo
Invigo
Komentarze:

Powrót na blog
Invigo
Powrót na blog
Invigo