Invigo
Invigo

Niecałe 4 miesiące na skorzystanie z programu Rodzina na swoim

18-09-2012
Niecałe 4 miesiące na skorzystanie z programu Rodzina na swoim

Od początku jego funkcjonowania do połowy 2012 roku w ramach programu rządowego Rodzina na swoim udzielono łącznie blisko 155 tys. preferencyjnych kredytów na łączną kwotę ponad 28 miliardów złotych. Z programu można będzie skorzystać tylko do końca 2012 roku. Jak policzyli eksperci Invigo, internetowego pośrednika kredytowego, przy kredycie na kwotę 400 tys. można dzięki temu zaoszczędzić aż 80 tys. zł, czyli 20 proc. kwoty kredytu. Także samodzielna budowa domu może być opłacalna, jednak w tym wypadku dopłaty to 16 proc. wartości kredytu.

Program preferencyjnych kredytów hipotecznych funkcjonuje od roku 2007. W jego ramach, osoba zaciągająca kredyt, która spełni określone warunki, otrzymuję dopłatę w postaci połowy odsetek do kredytu przez 8 lat. Późnej rata rośnie i kredyt spłacany jest już na zasadach komercyjnych. Do tej pory w ramach programu udzielono 155 tys. kredytów. Najwięcej, bo aż 51 tys. w 2011r. W roku bieżącym, głów nie z uwagi na zmiany wprowadzone w programie (przede wszystkim obniżenie limitów cenowych nieruchomości na które można zaciągnąć taki kredyt) udzielono już tylko 18,8 tys. kredytów (dane BGK do czerwca). Łączna wartość kredytów udzielonych w ramach programu Rodzina na swoim to 28,2 miliarda złotych, z czego 10 miliardów to kredyty udzielone w roku 2012 a 13 miliardów w 2011. W tym roku, do czerwca ich wartość wynosiła zaledwie 3,2 miliarda złotych. Znacznie częściej kredyty z dopłatą wykorzystywane są przy transakcjach na rynku wtórnym, było ich łącznie 87,5 tys., podczas gdy na rynku pierwotnym od 2007 roku kupiono 38,8 tys. mieszkań. Na budowę domu kredytu z dopłatą udzielono 28 tys. razy.

 

Ile można zyskać na preferencyjnym kredycie

Średnia rata kredytu w ramach programu Rodzina na swoim, dla kwoty kredytu 400 tys. zaciąganego bez wkładu własnego na okres 30 lat wynosi obecnie w bankach 1724 zł. podczas gdy zaciągając taki sam kredyt bez rządowej dopłaty, kredytobiorca będzie musiał spłacać miesięcznie średnio 2562 zł. Wyliczenia te nie obejmują obowiązkowych ubezpieczeń – na przykład na życie czy ubezpieczenia nieruchomości. Oznacza to, że w ciągu 8 lat, kiedy kredytobiorca będzie płacił niższą ratę, z uwagi na preferencje w ramach programu, może zaoszczędzić w ten sposób ponad 80 tys. złotych.

 

Sprawdziliśmy ofertę banków dla kredytów w ramach programu, zakładając, że kredytobiorca chce kupić mieszkanie na rynku pierwotnym o powierzchni 70 m2 i sfinansuje kredytem 100 proc. jej wartości, a kredyt, zaciągany na 30 lat wyniesie 400 tys. zł. Obecnie tego typu ofertę znaleźć można w 12 bankach. Marża takiego kredytu, z uwzględnieniem promocji, waha się od 0,9 proc. do 2,15 proc. a najniższa miesięczna rata, bez kosztów ubezpieczeń wyniesie 1532 zł, najwyższa zaś 1891 zł. Zakładano, że kupowane mieszkanie zlokalizowane jest w stolicy.

 

RnS-raport-tabela-ofert-wrzesien-2012

Zapraszamy do zapoznania się z całym raportem specjalnym Invigo dotyczącym programu Rodzina na swoim .

Invigo
Invigo

Weź kredyt hipoteczny z Invigo

Policz zdolność kredytową Policz ratę kredytu hipotecznego Porównaj kredyty hipoteczne Kredyt hipoteczny z Invigo
Policz zdolność kredytową
Policz ratę kredytu
Porównaj oferty i wybierz bank
Zajmiemy się resztą aż do wypłaty kredytu
Invigo
Invigo
Komentarze:

Powrót na blog
Invigo
Powrót na blog
Invigo