Invigo
Invigo

Jak obliczyć zdolność kredytową?

15-08-2011
Jak obliczyć zdolność kredytową?

Kupno mieszkania to szereg decyzji i wyborów. Co powinniśmy zrobić krok po kroku, żeby zamieszkać we własnym M i nie martwić się kosztami oraz kredytem jaki przyjdzie nam zaciągnąć?

Na początku trzeba zdecydować, czy chcemy kupić mieszkanie, dom, czy może planujemy samodzielną jego budowę. Do każdego z tym przedsięwzięć inaczej bowiem podejdą banki, które będą udzielać nam kredytu. Inne dokumenty trzeba będzie także przygotować dla Banku. Inaczej też będzie wyglądał proces przyznania kredytu, jeśli zdecydujemy się na kupno od dewelopera, a inaczej, jeśli wybierzemy rynek wtórny, a więc mieszkanie już wybudowane, należące do osoby prywatnej lub firmy.

 

Nasze plany muszą jeszcze zostać zweryfikowane przez pryzmat tego, na co będzie nas stać. Czy mamy odpowiednią zdolność kredytową, jakim wkładem własnym dysponujemy, czy będziemy brali kredyt samodzielnie czy z kimś. Na jak długo i w jakiej walucie? To wszystko pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć, zanim zaczniemy szukać wymarzonego lokum. Nie zawsze bowiem chęci i oczekiwania idą w parze z możliwościami. Zdolność kredytową można łatwo i szybko sprawdzić w kalkulatorze przygotowanym przez Invigo . Nie zapominajmy przy tym o wkładzie własnym. Im jest on większy, tym lepsze warunki kredytu możemy otrzymać w banku. Musimy jednak pamiętać, że same koszty kredytu to nie wszystko. Istotnym kosztem jest także wykończenie mieszkania. To także powinniśmy uwzględniać w naszych planach. Koszt ten będzie znaczny w przypadku kupna mieszkania na rynku pierwotnym, ale trzeba też zakładać, że mieszkanie już wykończone będzie wymagało odświeżenia.

 

Według danych GUS wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce wynosi obecnie 3 600,47 zł. brutto, czyli 2575,22 zł. na rękę. Osoba, która nie ma praktycznie żadnych innych zobowiązań może dziś liczyć na 257 156 zł. kredytu. Maksymalna rata jaką kredytobiorca może opłacać przy takich zarobkach wynosi 1575 zł w przypadku kredytu w złotych i 1260 zł w przypadku kredytu walutowego. Niewielki limit na karcie kredytowej czy w koncie oraz 500 złotych miesięcznej raty innego kredytu (np. gotówkowego) znacznie obniżają zdolność kredytową, ale nadal można pożyczyć 167 355 tys. zł. Wyliczenia zdolności kredytowej mają charakter uśredniony, zdolność kredytowa w wybranym banku może się różnić.

 

Wiedząc na co nas stać, możemy już zająć się szukaniem mieszkania. W kolejnym odcinku naszego poradnika opowiemy. Na co zwrócić uwagę wybierając nieruchomość. W następnych częściach dowiecie się też, jaki rodzaj kredytu wybrać, jak porównać banki i jakie dokumenty trzeba będzie skompletować. Na końcu powiemy jak spłacać kredyt na mieszkanie, żeby na tym skorzystać.

 

Zapraszamy do lektury drugiej części poradnika Invigo już w najbliższy poniedziałek. Kolejne części poradnika Invigo to:

 

Część 2 – jak wybrać i sprawdzić nieruchomość

Część 3 – jaki kredyt wybrać – waluta, bank, LTV, raty równe czy malejące

Cześć 4 – na co zwracać uwagę porównując oferty banków

Część 5 – jakich dokumentów będziemy potrzebować do zaciągnięcia kredytu

Część 6 – życie z kredytem – czy warto budować poduszkę finansową, jak często robić wycenę nieruchomości, kiedy warto przewalutować lub refinansować kredyt

Invigo
Invigo

Weź kredyt hipoteczny z Invigo

Policz zdolność kredytową Policz ratę kredytu hipotecznego Porównaj kredyty hipoteczne Kredyt hipoteczny z Invigo
Policz zdolność kredytową
Policz ratę kredytu
Porównaj oferty i wybierz bank
Zajmiemy się resztą aż do wypłaty kredytu
Invigo
Invigo
Komentarze:

Powrót na blog
Invigo
Powrót na blog
Invigo